Mücahid Özden Hun ve eşi değerli dostlarım. Son yıllarda, Kürdistan’a dönüşümden sonra birlikte bazı toplantılara katılma olanağımız oldu. O toplantılarda ben de ve o da konuşma olanağı buluyorduk. Onun konuşmaları da bana milli liberal demokrat konuşmalar olmalarından dolayı, ilgimi çeken konuşmalardı.  Bu nedenle, toplantı aralarında da konuşma ve görüş alışverişi yapma olanağımız da oluyordu. Ben onun bazı kitaplarını incelemiştim. Oldukça çalışkan ve verimli bir yazar olduğunu da tespit edebiliyordum. O da benim yazılarımı inceleme, televizyon programlarımı izlediğini ifade ediyordu.

Ben onun Kürt milli hareketindeki çabalarını da biliyor ve izliyordum. Avrupa’da bulunduğumuz zaman da çok yakın olmazsa da onu tanıyordum. O da benimle ilgili hayli bilgi sahibiydi. Bu karşılıklı bilgi zenginliği, birbirimizi anlamamıza kolaylık sağlıyordu. Ben de onun görüşlerine, görüşmelerine, konuşmalarına önem veriyordum. Aristokrat kadın olan eşinin görüşmelerimizde bulunması, görüşmelerimize farklı bir anlam ve renk katıyordu.

Tarihini hatırlamıyorum. Birlikte katıldığımız bir toplantıların birinde “bugüne kadar yazdıklarımdan daha farklı bir kitap ya da kitaplar hazırlığı içindeyim. Bu nedenle sizinle bir röportaj yapmak istiyorum” dedi. Ben de, “bildiklerimi her Kürt yazarıyla, halkla, genelle paylaşmak konusunda bir kıskançlığa sahip değilim. Tabi ki konuşabiliriz. “ O da, “toplantı sonrası hemen benimle röportaj yapmak istediğini, buna hazır olup olmadığımı” sordu. Ben de, “hazır olduğumu. Bazı konularda zaman kaybının, ertelemenin, olmamasına yol açıyor. Bizim durumumuz da stabilize değil. Bir konuya karar verdiysek hemen yapmalıyız”  diye görüşümü açıkladım.

Toplantı sonuçlandıktan sonra, Diyarbakır’da Plaza Otelin bir odasına kapandık. O saatlerce sordu, ben de cevap verdim.

Ama hazırlamak istediği kitabın ya da kitapların nasıl olduğunu kendisine sormadım. Ama hazırlayacağı kitabın, geleneksel ve bilinen formatlarda bir kitap ya da kitaplar olabileceğini bekliyordum. Röportajdan sonra da kendisiyle zaman-zaman karşılaşmamıza rağmen, kitabı ya da kitapları ne yaptığını, çalışmalarının ne aşamada olduklarını sormadım.

Birkaç ay önce, “Kürtler ve Güller” eserinin 1. Cildi elime geçtiği zaman, beklediğim ve tahmin ettiğimden farklı bir çalışma olduğunu gördüm. Bu konuda görüşlerimi de kendisinde ifade ettim.

Eserin Birinci Cildi, 5-7 kitap kapsamında bir çalışmaydı ve 1306 sayfaydı. Bu eserin çok çaplı olduğunu hemen ortaya çıkarıyordu. Ayrıca Birinci Cilt’ten sonra aynı kapsam da yeni cilt hazırlıklarının devam ettiği açıkça anlaşılıyordu. Bu durum olağanüstü bir durumu gösteriyordu.

Okuyucu, daha Birinci Cildi tümden inceleme olanağı bulmadan, İkinci Cilt elime geçtiği zaman, selama durmadan edemedim. Çünkü İkinci Cilt de çok kapsamlı ve 1311 sayfaydı.

Maddi külfetini düşünmek bile istemiyorum.

Öyle anlaşılıyor ki çalışma son bulmamış. Çalışma daha da kapsam kazanarak devam ediyor ve edecek. Değerli Mücahid Özden Hun’a emeğine olan saygımı bildiriyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

MÜCAHİD ÖZDEN HUN KİM?

Bugüne kadar 26 kitap ve eser yaratan, kitap yazan insanı kısaca da olsa yakından tanımak gerekir. Bu konuda hakkında kısaca yazılanları, aktarmayı önemli görüyorum.

Mücahid Özden Hun, Kürdistan’ın Doğu Kürdistan sınırına yakın Iğdır’da 1958 yılında dünyaya geliyor. Kürdistan’ın ve bölgenin çok önemli ailelerinden birinin bir değerli bir şahsiyeti ve kanaat önderidir. Kürt mili davasının savunucusu, Kürtlerin milli haklarının kazanılması için olağanüstü çaba sarf eden bir Kürt Davasının emekçisi.

Mücahid Özden Hun, ilk ve ortaokulu Iğdır’da tamamlıyor. Daha sonra Türkiye ve İstanbul’un çok önemli ve ünlü liselerinden biri olan Kabataş lisesini okuyor ve başarıyla sonuçlandırıyor.

Liseyi bitirir bitirmez, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesinde “Elektronik Mühendis “ olarak mezun oluyor.

Mamak Muharebe Okulunda yedek subay olarak askerlik yapıyor.  İstanbul, TELETAŞ (ALCATEL) şirketinde mühendis olarak çalışmaya başlıyor.

Daha sonraki tarihlerde Belçika’da uluslararası BELL TELEPHONE şirketinde Software görev yapıyor.

Fransa’da 7 yıl boyunca ALLİANCE FRANÇAISE şirketinde Bilişim Yöneticisi olarak sorumluluk üstleniyor.

SORBONNE ve PARIS XI Üniversitelerinde Elektrik Mühendisliği Eşdeğerlilik ve Ekonomi Politik Sertifika programlarını tamamlıyor.

Fransız Hükümeti “ÖZEL MİSYON ÖDÜLÜNÜ”  alıyor. Kazandığı bir bursla ABD’ye gidiyor. ABD’de Pennsylvania Üniversitesine bağlı WHARETON BUSINESS SCHOOOL” işletme mastırını (MBA-FINANSCE) alıyor.

ABD’de uluslararası enerji şirketlerinde Finans Uzmanlığı, Planlamacı ve Müdür olarak çalışıyor.

Almanya’da Freiburg Üniversitesinde iki yıl Doktora ve Ekonomi Uzmanlığı programını izliyor ve aynı zamanda danışmanlık firmalarında görev üstleniyor.

Ekonomi doktorasını Bişkek Üniversitesinde tamamlıyor.

Başka birçok üniversitelerde ve işlerde önemli görevler yapıyor.

Bu kapsamlı İki Cilt kitabı da içinde olmak üzere 26 kitap yazıyor.

Çoğu Batı dilleri olmak üzere, 10’dan fazla dil biliyor.

İki Cilt Eserde Kürt Hareketinde Şu Veya Bu Şekilde Var Olanların Biyografisi, Mücadeleleri, Çalışmaları, Yakın Siyasi Tarih Dökümü Var…

Mücahit ÖZDEN Hun, her iki kitabını barış için yazdığını söylüyor.

Birinci cilt de “KİTABIN AMACI NEDİR ?”  konusunda, amacına ilişkin görüşlerini 4 başlıkta ifade ediyor:

1-Kürtlerde, Kuşaklar arası kopukluğu onarmak,

2-Kürtlerin, Kürtleri tanımasına yardımcı olmak,

3-Türklerin, Kürtleri tanımasına yardımcı olmak,

4-Kürtlerin, Duygusal, siyasetten kopuk, sağduyuyu önemseyen siyasete geçiş yapmasına katkı sunmak…”

Birinci Cilt, 43 Kürdün biyografisini, hayat hikâyesini, mücadele ve çalışmalarını içeriyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi 1306 sayfa. Oldukça kapsamlı bir kitap konumundadır.

Birinci Cilt de, 23.Sırada 825-893 sayfaları arasında 48 sayfa kapsamında bana yer verilmiş. Kendisine teşekkür ederim.

Birinci Ciltte birinci sıra İhsan Aksoy için ayrılmış. Bundan sonraki Ciltlerde de İhsan Aksoy’a bir şekilde yer verileceği yazar tarafından açıklanıyor.

Birinci Ciltte yer alan Kürtler:1- İhsan Aksoy, 2- Kerim Aksoy, 3- Rohat Alakom, 4-Mahmut Alınak, 5- Kovan Amedi, 6- Ahmet Aras, 7- Nizamettin Arıç, 8- Mustafa Arslan, 9- Mehmet Ali Arslan, 10- Şükrü Barlık, 11- İsmail Beşikçi, 12- Eyüp Bischof, 13- Joyce Blau, 14- Mehmet Emin Bozarslan, 15- Cüneyt Bozkut, 16-Sertaç Bucak, 17- Kemal Burkay, 18-Adil Çalbay, 19- Veysi Çamlıbel, 20-Mehmet Çetinkaya, 21-Dengir Mir Mehmet Fırat, 22- Ümit Fırat, 23- İbrahim GÜÇLÜ, 24-Mücahid Özden Hun, 25-Cihan İpek, 26-Aziz Kaya, 27- Cevat Korkmaz, 28-Feride Laçin, 29-Recep Maraşlı, 30-Ahmet Melik, 31-Kendal Nezan, 32-Sırrı Özbek, 33-Ahmet Özer, 34-Haluk Öztürk, 35-Fevzi Paydaş, 36-Sait Pektaş, 37-Ayhan Sakçak, 38- Hüseyin Saraçoğlu, 39-Enver Sezgin, 40-Kazım Taş, 41- Aydın Uçar, 42- Sedat Yurtdaş, 43- Mehdi Zana.

Mücahit Özden Hun, İkinci Ciltte 37 Kürde ve Sovyet Kürtlerine yer vermiş. İkinci Cilt de 1312 sayfa.  İkinci Ciltte de Ahmet Kan’ın bölümünde 928-948 sayfaları arasında, benim “Kürdistan’da Ulusal Örgütlenme Tarihine Bakma: Rizgarî-Ala Rizgarî” başlıklı uzunca bir yazıma yer vermiş.

İkinci Ciltte yer alan Kürtler: 1-Süheyla Aksoy, 2-Mehmet Emin Adıyaman, 3-Mehmet Ali Agatay, 4-Mehmet Ali Akagündüz, 5-Ömer Akat, 6-Dicle Anter, 7-Faruk Aras, 8-Ruşen Arslan, 9-Süleyman Atay, 10-Yüksel Avşar, 11-Bayram Ayaz, 12-Osman Aydın, 13-Mehmet Bayrak, 14-Hamit Bozarslan, 15-Faik Bulut, 16-Bahattin Cengiz, 17-Çeto Çamlıbel, 18-Derviş Ferho, 19-Kasım Fırat, 20-Mehmet Gültekin, 21-İbrahim Gürbüz, 22-Necdet İpekyüz, 23-Ahmet Kan-İbrahim GÜÇLÜ, 24-Mehmet Kaya, 25-Naim Kılıç, 26-Musa Konyar, 27-Orhan Miroğlu, 28-İkram Oğuz, 29-Sıraç Oğuz, 30-Nihat Öner, 31-Mustafa Özer, 32-Feridun Süphandağ, 33-Haluk Tan, 34-Mesut Tek, 35-Celal Temel, 36-Temûrê Xelîl, 37-Mehmet Yardımcı, 38-Sovyet Kürtleri.

Diyarbekîr, 13 Aralık 2022