Irak Federal Devleti’nde 10 Ekim 2021 tarihinde genel seçim yapıldı. Bu seçimlerde Kürdistan Bölgesinde İran-Haşdi-PKK-bazı ırkçı Irak yöneticileri Kürt oylarını az gösterme, Kürtlerin oy kullanmasını engelleme çabalarına, Süleymaniye ve Halepçe’de YNK’nin KDP sorumlularına iki küçük saldırısı dışında genel seçim olumlu sonuçlandı. Genel seçimde herhangi bir terör eyleminin olmaması da başlı başına Irak için oldukça önemliydi. Çünkü Irak’ta sık-sık terör eylemlerinin geliştiği bilinmekte. Genel seçimde terör eyleminin olmaması Irak’ta demokrasi açısından ve güvenliğin sağlanmasında önemli olarak değerlendirildi. Kürdistan’da bütün genel ve bölge seçimlerinde de seçimler her zaman sağlıklı, demokrasi şöleni şeklinde geçmiştir. Bu genel seçimde de herhangi büyük bir olumsuz güvenlik sorunu beklenmemekteydi.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği Gözlemcilerinin de seçim sonrası yaptıkları açıklamalar, yayınladıklar raporlar da Irak Federal Devletinde genel seçimin, olumlu, kurallara, uluslararası standartlara uygun sonuçlandığı da açıklandı. Bu durum da, Irak yönetimi açısından büyük bir başarıydı.

Bu durum, Irak’ta terör eylemlerini yapmak isteyen güçler; İran tarafından yönetilen ve karışıklık çıkarmak isteyen Haşdi Şabi ve PKK gibi güçler açısından da büyük bir yenilgiydi.

Seçimde Irak’ta ve Kürdistan’da yerli milli güçler büyük bir zaferle çıktılar.

İran-Haşdi Şabi-PKK’nın seçimde büyük bir yenilgi ile çıkmaları, onlar için daha büyük bir şok oldu. Seçim sonuçları, yabancı, işgalci, terörist güçleri mahkûm etti. Bu nedenle, seçimden sonraki ilk günden itibaren seçim sonuçlarının meşru olmadığı, hile yapıldığı konusundan açıklamada bulundular Seçim sonuçlarının gayri meşru ilan edilmesini ve seçimim iptalini, buna bağlı olarak seçimin yenilenmesini yüksek sesle ifade etmeye başladılar. Çünkü seçimin yenilenmesi halinde şiddeti devreye sokarak halkı yıldırma yoluyla, hilelerle, satın almalarla seçimi kazanmanın hesabını yaptılar.

Irak Federal Devlet yetkilileri, seçimden sorumlu komisyon; bütün yabancı, işgalci, terörist güçler adına bu talepte bulunan Haşdi Şabi’nin isteğini şiddetle ret etti. Seçim sonuçlarının değişemeyeceğini ve seçimin iptal edilmeyeceğini açıkladılar.

Irak Federal Devlet yetkililerinin bu açıklamaları, talep sahiplerini çılgına çevirdi. Tabi ki ellerindeki imkânlarla sessiz kalmayacakları biliniyordu ve harekete geçecekleri beklenmekteydi. Öyle oldu. Irak’ta Arap Bölgesinden şiddet eylemlerini başlattılar. Başbakan Kazimi’nin evine SİHA’larla ve roketatarlarla saldırı yaptılar, onu öldürmek istediler. Bu hareketten, daha çılgınca bir hareket olmayacağı ve sözün bittiği yer olduğunu gösteriyor.

Bu işlerin buraya geleceği, Haş-Şabi’nin resmi güvenlik güç haline gelmesine Irak Meclisi’nin karar verdiği zaman fazlasıyla konuşuldu. Ne yazık ki, İran’ın hegemonyası altında bulunan Irak yönetimi; böyle bir karar vererek, gelecekleriyle ilgili bir hegemonik ipotek yarattılar. Şimdilerde de hatta daha öncesinden de onun cezasını fazlasıyla çektiler ve çekmekteler. HAŞDİ-ŞABİ İran’a dayanarak, PKK gibi yabancı, işgalci, terörist örgütleri de yanına alarak söz dinlemez haldeydiler.

Irak Federal Hükümeti ve Kürdistan Hükümeti Birleşmiş Milletlerin denetiminde Şengal Antlaşması yapmasına, Haşdi Şabi ve PKK gibi yabancı, işgalci, terörist örgütlerin Şengal’den çıkarılmasına karar verilmiş olmasına rağmen, HAŞDİ ŞABİ-PKK Şengal’den çıkmayarak; Irak egemenliğini tanımadığını, Irak Hükümetinden bağımsız ve özerk bir silahlı bir vesayet güç olduğunu açıkça gösterdi.

Yeni kurulacak hükümetin ilk işlerinden birinin, Şengal ve diğer bölgelerdeki HAŞDİ ŞABİ ve PKK gibi yabancı, işgalci, terörist güçleri çıkarması, zaptı-rapt altına alması, kontrollü güç haline getirmesi olduğu bilinmektedir.

Seçim öncesinden, seçim sırasında ve sonrasında da bu konu benim tarafımdan da gündemde hep tutuldu.

Yeni hükümetin yeni tarzda ve federal kurallara oluşmasından sonra bu sorunu da çözmesi gerektiği hep yazıldı ve önerildi.

Hükümetin kurulmasından sonra, Şengal antlaşmasının mutlak anlamda hayata geçirileceğidir. Bunun da Haşdi Şabi, PKK, gibi yabancı, işgalci güçler, İran için çok hayati, varlık yokluk nedeni olduğu tartışmasız.

Bu durumda yapılması gereken şey, genel seçimi gerekçe göstererek kaos yaratmak, terör eylemleri yapmak, toplumda yılgınlık yaratmaktır. Irak’ta yapılan da tam anlamıyla budur.

 Diyarbekîr, 09. 11. 2021