Li Herêma Kurdistanê gelek aliyên cûda, PKKyê naxwazin û vê daxwaza xwe jî bi zimanekî tûnd û di demên dawî de zêdetir car radigihînin. Êdî li gelek welatan, wekî Başûriyan, Bakurî jî li dijî PKKyê ne û dixwazin dawî li tûndiya neyasayî ya biçek/bêçek a PKKyê û karesat, hilweşandina aboriyê, mirin, girtîxane û sirgûn ku encamên xwezayî ya taybetmendiya sedsala 19emîn in, were.

Beramberî pirsên siyasî, leşkerî û civakî, pêwendiyan, astan û rêbazên çareseriyê; heke mirov bi helwestên berê xwe sînordar bike, ev yek rê nade rêveberî û civaka nûdem bihêz bibe û pêş bikeve.

Civak giliyên xwe dikare ji parlamentoyê re rabigihîne lêbelê parlamento nikare gilî û gazindan ji civakê re bihêle û çareseriyê dereng bixe.

Ezmûna 15 salan a Hikûmeta Herêma Kurdistanê ku asayîş û aramiya xelkî parastiye û saziyên rêveberî, dad û asayîşê bi rijdî daye xebitandin cihê baweriyê ye.

Ez bang li Serokê Hikûmeta Herêma Kurdistanê Mesrûr Barzanî û Cîgirê Serokê Hikûmeta Herêma Kurdistanê Qubad Talabanî dikim; sedemên ku PKK li Herêma Kurdistanê nayê xwestin, bila bi hemû belgeyên dîrokî û rojane,

sedemên navxwe û derve ku rê nade PKK beşdarê rêveberî, dadgeh û hêzên pêşmerge ya Hikûmeta Herêma Kurdistanê bibe, bêyî ku bibêjin nehêniyên dewlet û partiyê ne,

sedemên ku li dijî PKKyê, wekî welatên ku PKKyê qedexe kirine û serî li rê û rêbazên yasayî dane, rê û rêbazên yasayî nayên bikaranîn û ji bo pirsa PKKyê di demek kurt û dirêj de çareseriyeke çawa pilan dikin, bila ji raya kurd û cîhanê re eşkere bikin.

***

KÜRDİSTAN BÖLGESEL YÖNETİMİNE ÇAĞRI

Kürdistan Bölgesinde PKK’nin istenmediği farklı kesimler tarafından gittikçe sıklaşan ve sertleşen bir tonda açıkça dile getirilmektedir. Tıpkı Güneyliler gibi Kuzeyliler de, çoğu ülkede istenmeyen örgüt ilan edilmiş PKK’nin illegal, silahlı/silahsız şiddetini de içeren 20. yüzyıl karakterinin doğal sonuçlarından olan yıkım, ekonomik tahribat, ölüm, cezaevi ve sürgünlere son verilmesini istemektedir.

Siyasi, askeri ve toplumsal sorunlara, çözüm yöntemlerine ve aşamalarına, ilişkilere geleneksel yaklaşmak modern toplumun ve yönetimin güçlenmesine, gelişimine, ilerlemesine olanak vermez.

Toplum şikayetlerini parlamentoya bildirebilir ancak parlamentonun şikayetlerini halka iletmesi, inisiyatif almaması, çözümü geciktirmesi sorunları derinleştirebilir.

Kamu düzeni ve kamu disiplinini sağlayarak yürütme, yargı ve asayiş kurumlarını kararlılıkla işlevselleştirme yolunda KBY’nin 15 yıllık deneyimi, birikimi güven vermektedir.

KBY başbakanı Mesrûr Barzani ve başbakan yardımcısı Qubat Talabani’yi

PKK’nin Güney’de neden istenmediğinin tarihsel ve güncel tüm dayanaklarını,

KBY’nin PKK’yi yürütme, yargı ve peşmerge kontrolüne dahil edememesinin, devlet ya da parti sırrı denilmeksizin, yerel ve yerel-dışı nedenlerini,

PKK’yi yasaklamış ülkelerin aldığı önlemlerin, hukuki yöntemlerin benzerlerinin KBY tarafınca neden uygulanmadığını,

PKK için kısa ya da uzun vadede nasıl bir çözüm planladıklarını Kürd ve dünya kamuoyuna tüm detaylarıyla açıklamaya davet ediyorum.

Aziz Yağan, Profesör Dr.