Peter W. Galbraith/ Trump’ın İran’a ödülünün bedelini neden Kürdler ödüyor

0
2626

İngilizceden çeviri: Abdurrahman YALÇIN

Kerkük valisi olan Necmeddin Kerim, Amerikan özel kuvvetlerince 16 Ekim’de resmi ikametgâhında ziyaret edildi. Ona, İran’ın kontrolündeki Irak’taki Şii bir milis olan Halk Hareket Zırhı’nın binaya doğru ilerlediğini söyledi. Etnik olarak karışık olan bu ilin iki kez valisi seçilen ve etnik bir Kürd olan Kerim, gelenlerin kendisini tutsak etmeye veya tutuklamaya gelmeyeceğini anladı. Onu öldürmek için gelmişlerdi.

Amerikalılar, Kerkük’e bir saldırı olacağını biliyorlardı, çünkü özel kuvvetler Irak’taki ordu ile Kerkük’ün dışında ve şehrin içinde peşmergeler olarak bilinen Kürt birliklerinin içindeydi. ABD askerleri Kerim’e kaçmasını sağlayan bir uyarı verirken, Trump yönetimi, Irak ordusunun ve İran’ın komuta ettiği militanın Abrams tankları da dahil olmak üzere Amerikan silahlarını kullandığı bir saldırıyı önlemek için hiçbir şey yapmadı.

Kürtler, Kürdistan’ın ayrılmaz bir parçası olan Kerkük’ü eski kalesi ve çevresindeki petrol sahası üzerinde uzun süredir hak ettiler. Haydutluk eksikliği yaşanmayan Irak’ın ilk seçilen cumhurbaşkanı olan Kürt gerilla lideri Celal Talabani kenti “Kürdistan’ın Kudüsü” olarak adlandırdı. Kürtler 2003 yılında Saddam Hüseyin’in ordusu çöktüğü için Kerkük’ü ilk kez tamamen kontrol altına aldılar. Bush yönetiminin talebi üzerine Kürtler, kentin ve çevredeki vilayetin statüsünü belirleyecek bir referandum vaadinde bulunmak üzere şehirden çekildi. Irak’ın 2005 anayasasında Irak hükümetinin 31 Aralık 2007’den önce referandum yapması istenmesine rağmen, bu hiç olmadı.

Fakat Kürtler yine de Kerkük’ün tam kontrolü ele aldılar. 10 Haziran 2014 günü saat 10.00’da, Irak ordusunun 12. Birliği komutanı Binbaşı General Muhammed Khalaf el-Fahdawi, Kerim’i çağırdı. İŞİD az önce Musul’u ele geçirmişti ve general, valisine Birliğinin şehri savunacağına dair güvence vermek istedi. Tam yirmi dört saat sonra General, Kerim’in ofisinde sivil kıyafet ve Kerkük’ten nakli(kaçış) için talepte bulundu. Kentte bir Kürt tugayı vardı ve Irak’ın askeri birliğinin aksine savaşmaya hazırdı. İŞİD Kerkük’ü asla almadı.

6 Ekim’de Iraklılar, Celal Talabani’yi defnetmek için Kerkük’ün yaklaşık altmış mil doğusundaki Süleymaniye’de toplandılar. Talabani, ülkedeki Amerikan hedeflerini en çok destekleyen Irak lideri olmasına rağmen, Birleşik Devletler yalnızca yerel büyükelçisi tarafından temsil edildi. İran dışişleri bakanı Mohammad Javed Zarif ile Devrim Muhafızları Birliklerinin Elit Kudüs Gücünün komutanı Kasımm Süleymani’yi gönderdi. Zarif İran’a döndü ancak Süleymani kaldı.

Süleymani, Temmuz 2014’te Bağdat’ı kurtaran kişi olarak kabul edilir. ABD tarafından eğitilmiş ve donatılmış Irak ordusu çöktü ve ISIS başkente yaklaşıyordu. Irak’taki en kıdemli Şii din adamı Ayetullah Sistani’nin (kendisi bir İranlı olan) Iraklı Şiilere teröristlerle mücadele çağrısında bulunan bir selefi olan Süleymani, başkent ve Şii kutsal yerlerini savunmak için on binlerce gönüllü organize etti. Irak anayasası Irak ordusu dışındaki militanları açıkça yasaklamasına rağmen, Irak’ın Şii kontrolündeki parlamentosu, milisleri “Halk Hareketi Güçleri” (HAŞDİ ŞAHBİ) adı altında yasalaştırdı. ISIS karşıtı kampanyanın ilk günlerinde, HAŞDİ ŞAHBİ-hala Soleimani’nin etkin kontrolü altındaydı-İŞİD’i Saddam’ın yerleşim yeri olan Tikrit’ten attı. Daha sonra Sünni evleri yaktılar, mahkûmları katlettiler ve işbirliği yaptıkları düşünülen sivilleri öldürdüler. Irak’ın Sünni nüfusu arasında öfke ve isyanın yeni bir döngüsünü başlatmaktan korkan ABD, Irak başbakanı Haider el-Abadi’ye, Haşdi Şahbi’yi Musul’dan uzak tutmasını sağladı. Bununla birlikte, Haşdi Şahbi, sivillere yönelik olumsuz sonuçlarla Musul çevresindeki köyleri almak için yapılan kampanyalara katıldı.

Geçen ay Talabani’nin cenazesinden ayrıldıktan sonra Süleimani, Irak’ın Kerkük’teki otoritesini nasıl yeniden tesis edebileceğini planlamak için Haşdi Şahbi komutanları ve Irak ordusu ile görüştü. Iraklılar özellikle Vali Kerim’den kurtulmak istiyorlardı. Kerim Kerkük’ün Arap ve Türkmen topluluklarından destek almaktaydı, Bağdat’ı Kürdistan’ın son bağımsızlık referandumuna destek vererek öfkelendirdi. Irak parlamentosundaki Şii blok, misilleme olarak ülkenin anayasasına göre Irak’ın merkezi yönetiminin ulusal parlamentoda seçilmiş bir valiyi görevden almasına izin vermese bile, Kerim’i görevden uzaklaştırmak için oy kullandı. Kürt peşmergeler Kerkük’ü kontrol ettiği için Kerim görevde kaldı. Süleimani’nin Kerim’in gitmesini istemenin başka sebepleri vardı. O sadece Amerika yanlısı değil, bir Amerikalıydı.

1970’lerde genç bir doktor olan Necmeddin Kerim, Molla Mustafa Barzani’nin, Saddam Hüseyin’in yükselen bir güç olduğu Irak’ın Baas rejimine karşı yürüttüğü Kürt ayaklanmasına katıldı. İran Şahı ve Henry Kissinger tarafından üstü çizildikten sonra isyan çöktüğünde, Karim Barzani’ye eşlik ederek İran ve Washington banliyölerinde sürgüne gönderildi. Barzani 1979’da öldükten sonra, Karim beyin cerrahı oldu ve John Hinckley Jr Ronald Reagan ve James Brady’yi vurduğu 30 Mart 1980’de George Washington Hastanesi’nde görev yaptı. Acil serviste bu ikili ile yakınlaştı ve ardından Brady’nin bakımını üstlendi. Reagan’a Brady’nin gelişimi ve Kürtler hakkında bilgi verdi, ancak Kerim orada çok az ilerleme kaydetti. Reagan yönetimi, kimyasal silahlarla Kürtlere saldırdıktan sonra bile, Saddam’a ABD’nin yardımını kesme konusundaki kongre çabalarına karşı çıktı.

Karim, yine de, ABD siyasetinden hoşlandığını keşfetti. O zamanlar Washington’da neredeyse bilinmeyen bir kişi olan Kürtler için tek kişilik bir gönüllü lobi oldu ve kendim de dahil olmak üzere Capitol Tepesi’nde çok sayıda dost edindi. 2003 ABD’nin Irak’tan istifası sonrasında Karim, kendi yerinde Kerkük’e dönmek için tıp alanındaki çalışmasını askıya aldı. Vali olarak popülerliğini o kadar katlandı ki, partisinin 2014 Irak parlamento seçimlerindeki listesi Kerkük milletvekillerinin çoğunluğunu kazandı.

16 Ekim’de iki önemli Haşdi Şahbi komutanı Necmedin Karim’in ofisine ulaşmak için hareketlendiler. Qais el-Khazali, milislerin şiddet kullanan bir unsuru olan Asa’ıb Ahl’-Haq’a komuta ediyordu. Bunlar 2007’de, Karbala’daki dört Amerikan askerinin kaçırılması ve infaz edilmesinin planlanmasına yardımcı olmuşlardı. Haşdi Şahbi komutan yardımcısı Abu Mehdi el Muhendis, ABD elçiliğinin patlamasında 1983 yılında görev yapanlardan biriydi ve Kuveyt mahkemesi tarafından hakkında gıyaben yargılama kararı almıştı. ABD hükümeti her iki adamı da terörist olarak görüyordu.

Haşdi Şahbi’yi ISIS’in elinde tuttuğu Musul’dan uzak tutmak için dikkatli davranan Trump yönetimi, İran destekli bu iki teröristin bir Amerikan müttefikine saldırmak için Amerikan silahlarını kullanmasına engel olmak için hiçbir şey yapmadı. Fakat bölgedeki ABD askerlerinin hareketi için başka bir Amerikan vatandaşını neredeyse öldürmüş olacaktı. Haşdi Şahbi’nin Kerkük’ü devralmasından sonra Pentagon, utangaçlığını gizlemek için Kürt-Irak çatışmasının “yanlış anlama” sonucu olduğu çağrısını yaptı. Yönetimin İran liderliğindeki tutumu, Donald Trump’ın kararını üç gün önce takip etmesinden daha da şaşırtıcı oldu. İran da dahil olmak üzere, bölgedeki kötü faaliyetlerine yanıt olarak haklı olarak İran’ın nükleer anlaşmasını onaylamayı reddetti.

Kürtlere yönelik kırgınlık Amerikan yönetiminin kayıtsızlığını kısmen açıklıyor. Şubat ayında Kürdistan Bölgesel Hükümetinin başkanı Mesud Barzani, Başkan Trump’a bir bağımsızlık referandumu yapma niyetini açıklayan ve bunun nedenlerini açıklayan bir mektup yazdı. KBY, 7 Haziran’da oy kullanma tarihini 25 Eylül olarak belirledi. ABD tepkisi sadece zamanlamanın uygun olmadığını ve oylamanın bağlayıcı olmadığını, yanlış biçimde nitelendirdiğini söyleyen bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsünden geldi. (Referandum KBY için bağlayıcıydı ancak Barzani’nin açıklamalarına göre, Kürtler bağımsızlığı ilan etmeden önce ayrılmakla ilgili olarak Bağdat’la müzakerelerde iki yıla kadar izin vereceklerdi.)

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Irak’a özel Başkanlığı elçisi Brett McGurk, referandumdan sadece iki hafta önce Kürtlerin referandumu ertelemesi için kapsamlı bir diplomatik çaba başlattıklarında Kürtleri şaşkına çevirdiler. Bu girişim bile her şeyi berbat etti: ABD tarafından desteklenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sözleri, doğrudan Kürtlere özel olarak verilen sözlere ters düştü. Ayrıca artık çok geçti.

Fransa ve Hırvatistan’dan eski dışişleri bakanlarıyla birlikte referandum günü Kürdistan’ın çeşitli bölgelerinde sandık yerlerine gittim. Heyecan somut olarak görülüyordu. Kadınlar düğün gidiyormuş gibi giyinmişler ve birçokları çocuklarını genellikle-geleneksel Kürt kıyafetleriyle giyinip Kürdistan bayrak taşıdı- getirmişlerdi; böylece çocuklar daha sonra ülkeleri doğduğunda orada olduklarını söyleyebileceklerdi. Birden fazla seçmen bana, halkın yüzyıl boyunca bu günü beklediğini söylüyordu; 1916 yılının İngiliz-Fransız gizli anlaşması olan Sykes-Picot’un bölgeyi parçalamaları ve sonuç olarak Kürtlerin yeni Irak statüsüne iradeleri dışında dahil edilmesine yol açtığını hatırlattı. Hiç şüphe yok ki, tek bir şiddet olayı olmadan gerçekleşen referandum, hemen hemen her Irak Kürd’ünün uzun süredir devam eden arzusunu bağımsızlık için yansıtıyordu. Güçlü bir %72’lik katılımla yapılan bir seçimde, Kürdistan halkı bağımsızlık lehine yüzde 93 oy kullandı.

İsteseydi bile, Mesud Barzani’nin referandum tarihini gerçekleşmeden önce iptal etmesi olanaksızdı. Ancak Barzani’nin referandumu iptal etme arzusu yoktu. İŞİD, Haziran 2014’te Musul ve çoğu Irak’taki Sünni bölgeyi ele geçirdiğinde daha o zaman bağımsızlık ilan etme eşiğinde idi. O anda bana söylediği gibi, “Irak artık mevcut değil. Daeş (İslam Devleti) ile bin kilometre sınırı var ve Irak ile otuz kilometre var. ” diyordu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Temmuz 2014’te Erbil’de yaptığı ziyarette Barzani’den referandumu İŞİD’in yenilgisine kadar ertelemesini istedi. Barzani kabul etti. 2014’te ABD’nin isteklerini kabul eden Kürt liderler, Amerikalıların, İŞİD büyük oranda yenildiğinde kararlarına saygı duymaları gerektiğini düşünüyorlardı. Fakat Tillerson ve McGurk, 2018 baharında yapılması planlanan Irak parlamento seçimlerine kadar erteleme talebinde bulundu.

Amerikan sebepleri açıktı. ABD’nin Irak’taki stratejisi Başbakan Haider el-Abadi’nin etrafında inşa edilmiştir. ABD’li diplomatlar, Abadi’yi öncülü olan Nuri El Maliki’nin mezhep politikalarını tersine çeviren ılımlı bir kişi olarak görüyorlar. Bugün Maliki, Sünnileri öylesine yabancılaştırmaktan sorumludur ki, Batı Irak’ta İŞİD’in yükselişini sağlamıştır. Unutulması gereken şey, Maliki de bir zamanlar Bağdat’taki adamımızdı ve Bush’un Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad tarafından titizlikle başbakan seçildi.

ABD’li diplomatlar, Abadi’nin aşırı Şii rakiplerine karşı hakim olabilmesi için Irak parlamentosundaki sandalyelerin yaklaşık beşte birine sahip olan Kürt parlamenterlerin oyuna ihtiyacı olduğunu hesapladı. Bununla birlikte Kürtler, Abadi’nin selefinden (Maliki) çok farklı olduğuna ikna olmamıştı; Gerçekten de, Maliki liderliğindeki aynı Şiî dini partisinin üyesidir. Üstelik Abadi, Kürdistan’ın Maliki’nin kestiği Irak bütçesinin anayasal zorunlu paylaşımını geri ödenmesini sağlayamadı. Ayrıca, ABD’nin Irak’ın kuzeyine yerleşmesini engelleyen tek kara kuvveti olmasına rağmen, ABD’nin Abrams tankı gibi gelişmiş silahlarla peşmergeye verilmesini başarıyla engelledi. Barzani, Amerikalıların erteleme isteğini niçin kabul edemediğini açıklamak için şunları söyledi: “Irak, 2003 yılında sunulan değil. Irak teokratik, otokratik bir devlettir. Niyeti açıktır. Yüzler farklıdır (Saddam’ın zamanından farklıdır) ancak amaç aynıdır. Beklediğimiz sürece güçleniyorlar ve zayıflıyoruz. ”
Artık Kürt milletvekillerinin Kürtlere saldırı emri veren bir başbakana destek verme şansı yok. Abadi şimdi, Irak’ın Şii çoğunluğuyla yeterli sertlikte bir tutum göstermiş ve ikinci bir dönemin güvence altına alınması için artık Kürtlerin oylarına gerek kalmayacak.

Trump’ın nükleer anlaşmayı onaylamama kararı, kendi sözleriyle “bölgedeki terörist vekiller için rejimin istikrarı bozma faaliyetine ve desteğine karşı” bir İran stratejisi getirmek üzere kapsamlı bir politika gözden geçirmesini izledi. Abadi ve Irak ordusunu destekleyerek, yönetim İran’ın bölgesel hedeflerine karşı durmayı umuyor. Bu yaklaşımın mantığı var. Saddam’ın Irak’ı, 1980’lerde sekiz yıllık İran-Irak savaşı vasıtasıyla İran devriminin yayılmasını kontrol etti. Bağımsız bir Irak, İran’ın Suriye’deki müttefiklerine, Başkan Beşar Esad’a ve oradan da vekili Hizbullah tarafından kontrol edilen Lübnan’a erişimini engelleyebilecek. Bu daha geniş stratejik tablo göz önüne alındığında, Kürtleri feda etmek, özellikle referandumla ilgili ABD tavsiyesine uymayı reddettikleri için ödemek için kabul edilebilir bir fiyat olabilir.

Bununla birlikte, bu yaklaşımda bariz bir kusur var. Saddam Hüseyin, İran’ı ulusal düşman olarak gören bir Sünni’ydi. 2003 yılında ABD, Saddam’ı devirdi ve 90 yıl boyunca kesintisiz Sünni yönetimi sona erdi ve Şii dini partilerin demokratik seçimlerle iktidara gelme yolunu açtı. Maliki ve Abadi’nin Dava Partisi, onlarca yıldır İran tarafından desteklendi. Koalisyon ortaklarından biri olan Irak İslam Yüksek Kurulu, 1982’de Tahran’da kuruldu. İran’ın ülkedeki katılımını ne Irak ne de İran gizledi. Abadi’nin sözcüsü, Kasım Süleymani’nin Irak’taki varlığını doğruladı ve Irak’ın hem Amerikan hem de İran askeri danışmanlarına sahip olduğunu açıkladı. İran ordusu genel sekreteri Muhammed Gülpaigani daha da direkt/açıktı.. Fars haber ajansına göre, Tahran’daki bir toplantıda “Yüce Liderin talimatı ve General Süleymani’nin fedakar planları ABD ve İsrail’in planlarını bozdu ve ” ve “Kerkük kurtarıldı” diyordu.

ABD’nin istilası sonucunda Irak, İran’ın en kötü düşmanı olmaktan en yakın müttefiklerine dönüştü. İran’ın bölgedeki nüfuzunu engellemenin ötesinde, Irak bunu kolaylaştırdı. İŞİD Temmuz 2014’te Bağdat’a yaklaşırken bile, Irak hükümeti Suriye’de Esad için savaşmak için Şii milisler gönderiyordu.

Çok yakın zamana kadar, İran’ın Suriye yönetimine erişimi, hem Irak hem de Suriye’de ve Irak’ın kuzeydoğusundaki Kürt kontrolündeki topraklarda İŞİD denetimli topraklar tarafından engellendi. Fırat vadisindeki İŞİD’in elindeki son kasaba temizlendiğinde, İran doğrudan Irak ve Suriye üzerinden İsrail sınırlarına askeri teçhizat gönderebilir.

2014’ten beri ABD, Halk Koruma Birimleri (YPG) olarak bilinen Suriyeli Kürt savaşçılarını silahlandırıyor ve hava kuvveti olarak hizmet veriyor. YPG, şimdi, İslam Devleti’nin kendi ilan ettiği Raqa başkenti de dahil Suriye topraklarının yaklaşık dörtte birini kontrol ediyor. Suriye’nin geri kalanında Esad,- İran ve Rusya tarafından desteklendi -genellikle muhalefeti yendi. Esasen Suriye, Esad hükümeti tarafından İran ve Rusya ile müttefikler tarafından kontrol edilen bir bölge ile kuzeyde Amerikan destekli kuvvetler tarafından tutulan geniş bir alan arasında bölünmüş durumda.

Trump yönetimi, Irak birliklerinin, Irak Kürdistan’ını YPG kontrolündeki topraklarla bağlayan Pişhabur’a yerleştirilmesi için Irak ve Iraklı Kürtler arasında bir anlaşma imzaladı. Türkiye, YPG’yi bir terörist örgüt olarak görüyor ve Suriye hükümeti bölgesini geri almak için can atıyor, çünkü Pişhabur, YPG’nin dış dünyayla olan tek bağlantısı ve ABD askeri malzemesi için tek kara yolu.

Trump’in İran’ı içeren stratejisinin başarısı şu anda tamamen Iraklı bir hükümete ve İran’la yakından müttefik olan bir askeri birliğe bağlı. Bir gün Esad için savaşmaya güç gönderen aynı Irak hükümeti Pişhabur geçişini kapatabilir ve böylece Esad’ın kontrolü altındaki olmayan Suriye topraklarının en önemli kısmına karşı zaferini kolaylaştırabilir. Irak’taki Kürdistan Bölgesi-toprak ve ekonomik kaynaklarda çok azalmış ve sınırlarını artık kontrol altında değil- şimdi Bağdat’a veya Tahran’a karşı koyma kapasitesine sahip değil. ABD Irak’ın İran yanlısı politikalarına itaat ederse, Iraklılar daima ABD’den ayrılmasını isteme hakkına sahiptir. Fakat şu an İran’ın çıkarına değil. Bir Amerikalı olarak konuşan Kerkük’ün devrik valisi Nejmedin Karim’in: “ABD, İran’ın Irak’taki hedeflerini gerçekleştirmek için zaten trilyonlar harcadı. Biz bunu yapmaya devam ettikçe İran neden ayrılmamızı istesin? ”

2 Kasım 2017