Kürt dostu sosyolog-yazar Beşikçi, “PKK’nin Pêşmerge Güçleri’ne saldırısının hiçbir meşru temeli, dayanağı yoktur. Bu, Kürdistan Bölge Yönetimi’nin statüsünü tanımamak, hatta yıkmaya çalışmak anlamına gelir” dedi.

K24’e konuşan sosyolog-yazar İsmail BeşikçiPKK’nin son günlerde Pêşmerge Güçleri’ne yönelik saldırılarını değerlendirdi.

Beşikçi, “PKK’nin Pêşmerge Güçleri’ne saldırısının hiçbir meşru temeli, dayanağı yoktur. Bu Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ni tanımamak, Kürdistan Bölgesi Yönetimi statüsünü tanımamak, hatta bunu yıkmaya çalışmak anlamına gelir” şeklinde konuştu.

İsmail Beşikçi, “Bugün uluslararası anti-Kürt nizam devam etmektedir. Bölgesel anti-Kürt nizam, bütün yoğunluğuyla devam etmektedir. Bu süreçte PKK Pêşmerge’ye saldırılarıyla bölgesel anti-Kürt nizam içinde bir birim olarak değerlendirilebilir. Uluslararası anti-Kürt nizam, 1920’lerde Kürdistan’ın bölünmesini, parçalanmasını, paylaşılmasını sağladı. 1950’lerde bölgesel anti-Kürt nizam gelişmeye, güçlenmeye başladı” değerlendirmesinde bulundu.

‘PKK KÜRT DEVLETİNE KARŞI’

PKK’nin Kürt devletine karşı olduğunu vurgulayan Beşikçi, şunları söyledi:

“Bugün Kürtleri, Kürdistan’ı bölen, parçalayan, paylaşan devletlerin hepsi de Kürt devleti kurulmasına karşıdır. Kürtlerin devletleşmesine karşıdır. PKK Kürt devletine karşı olmakla, bölge devletlerinin bu çıkarları doğrultusunda çaba harcamaktadır. Kürdistan’ı bölen parçalayan, paylaşan devletlerin hepsi de Filistinli Arapların devlet kurmasını savunmaktadır, teşvik etmektedir. PKK de Filistinli Arapların devlet kurmasını savunmaktadır. PKK de Filistinli Arapların devlet kurmasını teşvik etmekte ama Kürtlerin devletleşmesine karşı durmaktadır.”

Beşikçi ayrıca, “PKK, KDP’ye, Kürdistan’ı istediği için, Kürdistan’ın gerçekleşmesi doğrultusunda çaba harcadığı için saldırmaktadır. 25 Eylül 2017 Referandumunu,  daha sonra gelişen süreci, 16 Ekim 2017 sabahını unutmamak gerekir” dedi.

‘AHMET TÜRK’ÜN TUTUMU ÇOK ŞAŞIRTICI’

Ahmet Türk’ün 2 gün önce bir medyaya verdiği demecinde Başkan Mesud Barzani’nin sözüne atıfta bulunmasıyla ilgili Beşikçi, şunları söyledi:

“Milliyetçi cephenin Kürtlerin nefes almaması için her yola başvurduğunu fakat bu siyasetin ömrünün çok uzun olmadığını söyleyen Ahmet Türk, Mesud Barzani’ye ‘Kürtler artık kardeşlerine asla silah çekmeyecek’ sözünü hatırlattı. Ahmet Türk’ün Mesud Barzani’ye sözünü hatırlatması güzel. Ama son birkaç aydır yaşananları hatırlamak, unutmamak da gerekir. PKK planlar, keşifler yaparak, pusular kurarak Peşmerge’ye saldırıyor, Peşmergeleri şehit ediyor. Ama Ahmet Türk’ün uzun açıklamasında buna ilişkin tek bir cümle hatta tek bir kelime bile yok. Ahmet Türk’ün bu tutumu çok şaşırtıcı…”

https://www.kurdistan24.net/tr/story/68103-%C4%B0smail-Be%C5%9Fik%C3%A7i:-PKK-K%C3%BCrdistan-B%C3%B6lgesi%E2%80%99nin-stat%C3%BCs%C3%BCn%C3%BC-y%C4%B1kmak-istiyor